Archív aktualit

Chcete-li dostávat newsletter s aktualitami ÚJČ, zadejte Váš e-mail:

 

Etymologický slovník jazyka staroslověnského obdržel Mimořádnou cenu Josefa Hlávky

20. 11. 2023

Etymologický slovník jazyka staroslověnského obdržel Mimořádnou cenu Josefa Hlávky

Správní rada nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových udělila na návrh předsedkyně AV ČR Mimořádnou cenu Josefa Hlávky kolektivu autorů Etymologického slovníku jazyka staroslověnského, který vznikal v brněnském etymologickém oddělení a na němž se podílely tři generace etymologů. Toto prestižní ocenění tak získalo mimořádné vědecké dílo, které navazuje na evropskou kulturní a humanistickou tradici. Cenu za kolektiv autorů převzaly na zámku v Lužanech u Přeštic dne 16. listopadu 2023 Ilona Janyšková a Helena Karlíková.


Nové číslo časopisu Slovo a slovesnost

20. 11. 2023

Nové číslo časopisu Slovo a slovesnost

V novém čísle Slova a slovesnosti (roč. 84, 2023, č. 4) se Jarmila Panevová zabývá českými slovesy, jejichž aktivní forma infinitivu může být použita ve významu pasivním. Hana Mžourková a Klára Dvořáková zkoumají postoje uživatelů češtiny ke kontaktovým formulím ve formální korespondenci. Jiří Homoláč a kol. se v přehledovém článku věnují tzv. akademickým frázovým bankám v kontextu výzkumu a výuky akademického psaní. Číslo je dostupné na webu časopisu.


Týden Akademie věd ČR 2023

6. 11. 2023

Týden Akademie věd ČR 2023

Dne 6. listopadu 2023 začíná největší vědecký festival Týden Akademie věd ČR. Na bohatém programu se jako každý rok podílí také Ústav pro jazyk český. V průběhu týdne nabízíme zajímavé přednášky, exkurze či možnost osobního setkání v Praze i v Brně. Informace o připravovaných akcích ÚJČ včetně možnosti případné registrace naleznete na webu festivalu. Pokud budete chtít k našim akcím a festivalu zanechat zpětnou vazbu, vyplňte prosím anketní formulář. Těšíme se na vaše postřehy.


Přerušení provozu jazykové poradny

6. 11. 2023

Upozorňujeme tazatele, že v úterý 14. listopadu 2023 bude telefonická jazyková poradna mimo provoz z důvodu účasti pracovníků oddělení jazykové kultury na odborném workshopu. Děkujeme za pochopení.


Konference o díle tří pražských bohemistů

6. 11. 2023

Tento týden se na půdě Filozofické fakulty UK uskuteční konference Paměť oboru: Šmilauer – Hausenblas – Stich 2023, věnovaná vědecké reflexi působení tří významných osobností pražské bohemistiky. Vystoupí na ní mimo jiné Jana Hoffmannová, Vít Boček, Martina Ptáčníková nebo Jiří Homoláč a Kamila Mrázková. Program najdete zde. Konferenci pořádají Filozofická a Pedagogická fakulta UK a Ústav pro jazyk český AV ČR.


Vesmír: Opravdu potřebujete vytisknout stvrzenku?

1. 11. 2023

Jaký proces vysuzování smyslu výpovědi spouští bankomat, když se ptá Opravdu potřebujete vytisknout stvrzenku? O předpokládání něčeho nesamozřejmého, o interakci lidí se stroji a o pragmatice jako o šití komunikace na míru tomu, s kým a v jakém kontextu mluvíme, píše Ondřej Dufek v jazykovém koutku pro časopis Vesmír (2023/11).


Podcast Ve slovech: Žaneta Dvořáková

31. 10. 2023

Jak dopadla ruská agrese proti Ukrajině na ruskou zmrzlinu nebo ruské vejce? Kde se odrazila v nových názvech ulic nebo dalších veřejných prostranství? Vliv válečné krize na vlastní jména přibližuje Žaneta Dvořáková v novém díle podcastu Ve slovech.


Živa: Není kouře bez ohně

30. 10. 2023

Ústředním tématem pátého letošního čísla Živy je oheň. Protože je tento živel pro lidskou existenci nezbytný, odrážejí se staletími prověřené zkušenosti našich předků s ním v nejrůznějších ponaučeních. Víte, s jakým předmětem souvisejí známá dvě želízka v ohni? A odhadnete, s kterými výrazy se slovo oheň nejčastěji pojí v publicistických textech? Svůj úsudek si můžete prověřit v jazykovém koutku Anny Černé.


Výzva k zasílání abstraktů

27. 10. 2023

Redakce časopisu Naše řeč vyzývá k zasílání abstraktů plánovaných příspěvků do tematického čísla 5/2024 zaměřeného na popularizaci v lingvistické bohemistice. Vítány jsou zejména studie týkající se formální či tematické stránky popularizačních textů nebo komparativní příspěvky (např. popularizace v Česku a v zahraničí). Více informací naleznete na webových stránkách Naší řeči. Plný text výzvy je ke stažení zde.

 


Vyšel časopis Acta onomastica 2/2023

16. 10. 2023

Vyšel časopis Acta onomastica 2/2023

Podzimní číslo časopisu Acta onomastica přináší sedm studií, mimo jiné např. stať Liubov Ostashové o jménech Ukrajinců v obci Berezno ležící dnes na území Polska. Dále tu naleznete sedm recenzí a onomastické zprávy a drobnosti.