O češtině 3

Markéta Pravdová, Jitka Saturková (eds.)
Česká televize, Edice ČT, Praha 2010

Z textu na přebalu knihy:
Knížka O češtině 3 z volné ediční řady podle televizního cyklu O češtině vás znovu lehce a hravě vtáhne do kouzel a tajů naší mateřštiny. Společně se vypravíme nejen do často navštěvovaných míst, ale také do odlehlejších zákoutí českého jazyka. Zastavíme se například u pravopisných zádrhelů, jako je psaní s a z nebo často záludné užívání velkých a malých písmen, tentokrát ve jménech živých bytostí a v názvech úřadů či institucí. Vydáme se po stopách vzniku nových slov, přenesených pojmenování a projdeme se historií názvů příbuzenských vztahů nebo oblečení.
 
Budeme zjišťovat, co má čeština společného se slovenštinou. Uspořádáme výpravu do moderních korpusových databází, a protože máme češtinu strašně rádi, povíme si také o protikladech, které obsahuje.
Dostali jste se někdy do situace, kdy jste vůbec nevěděli, o čem je řeč, ačkoliv se mluvilo česky? Různá profesní prostředí vyžadují svou vlastní „češtinu“ a my Vám ji formou komiksů přeložíme do srozumitelné podoby. V každé z dvaceti kapitol můžete o svém vztahu k mateřskému jazyku popřemýšlet spolu s nějakou známou a populární osobností.
Volná ediční řada k televiznímu cyklu O češtině získala Čestné uznání Kolegia generálního ředitele České televize 2006–2009.

 

5. 11. 2010