prosinec

Dotaz:
Dcera dostala za domácí úkol vysvětlit, jak vznikl název měsíce prosinec. Na internetu jsme našli, že od slova siný, nebolli šedivý. Paní učitelka prohlásila, že slovo siný neexistuje (dostaly jsme 3), což potvrzují i pravidla českého pravopisu, ovšem na internetu existuje název cejn siný a hřib siný. Chtěla bych vědět zda se toto slovo nevyskytovalo v dobách kdy se formovaly názvy měsíců, či zda to nemůže být hovorový výraz od slova sinalý… Předem moc děkuji za odpověď, nějak mi to nedává spát...


Odpověď:
Paní učitelka se hluboce mýlí. Slovo siný je dnes sice knižní, možná že až zastaralé, ale rozhodně to není slovo, o němž by se dalo říci, že neexistuje. Uvádí ho například Slovník spisovného jazyka českého a definuje ho jako „světle modrý (do šeda n. do fialova); namodralý“. Slovo sinalý je samozřejmě příbuzné, stejně tak třeba sloveso zesinat.
O původu slova prosinec informuje například Jiří Rejzek v Českém etymologickém slovníku. Výklady jsou různé, Rejzek se kloní na stranu interpretace, že se sloveso vyvinulo z praslovanského prosinoti (o je zde zadní nosová samohláska - „on“), které znamenalo problesknout a bylo odvozeno od sinoti (o opět zadní nosovka) či sijati (s významem „svítit, zářit, blýskat se“). Prosinec v této intepretaci by tedy označoval dobu, kdy slunce probleskuje mezi mraky. Druhý výklad, který Rejzek uvádí, staví slovo prosinec do souvislosti s přídavným jménem siný.